چهارشنبه, 09 بهمن 1398
ثبت نام ورود

ورود

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

ورود فیلد های ستاره دار الزامی می باشد
نام
نام کاربری
رمز ورود
ورود مجدد رمز ورود
ایمیل
ورود مجدد ایمیل
 

در آینده بسیار نزدیک، بازیافت نور از بازیافت هر وسیله‌ی دیگری در خانه آسان‌تر خواهد بود.

گروهی از دانشمندان و محققان در موسسه Virginia Tech نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر را تولید نموده‌اند که می‌تواند به عنوان بخشی از لایه مات‌کننده شیشه‌های پنجره و یا کاغذ دیواری مورد استفاده قرار گیرد. این سلول‌های خورشیدی این قابلیت را دارند که علاوه بر دریافت نور از خورشید، امکان تولید برق از لامپ‌های موجود در خانه را نیز دارند.

این سلول‌های خورشیدی که ضخامت آنها کمتر از 0.5 میلیمتر است از طریق چاپ سیلک و با استفاده از اکسید تیتانیوم در ساختار 5 لایه ساخته می‌شوند که این امر سبب می‌شود تا این سلول‌ها بسیار نازک و منعطف در اندازه‌هایی شبیه اندازه یک قوطی کبریت ساخته شوند. سپس این سلول‌های خورشیدی با یکدیگر ترکیب شده و سلول‌های با مساحت بزرگتر را ایجاد می‌نماید. یک سلول خورشیدی انعطاف‌پذیر به مساحت یک کاغذ A4، به راحتی می‌تواند یک گوشی هوشمند را شارژ نماید. بسیاری از پنل‌های خورشیدی سیلکونی تنها می‌توانند نور خورشید را جذب نمایند اما پنل‌های انعطاف پذیر ساخته شده علاوه بر نور خورشید نور پخش‌شده از لامپ‌های LED، رشته‌ای و فلورسنت را نیز جذب می‌نمایند. در همین زمینه آقای پریا (Priya) بیان می‌کند که چندین عامل وجود دارد که استفاده از پنل‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر را مقرون به صرفه می‌نماید. اول اینکه این سلول‌ها می‌توانند در دمای پایین ساخته شوند و این عامل سبب می‌شود که هزینه‌های ساخت این پنل‌ها به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. ثانیا، ساخت این پنل‌ها در مقیاس‌ها و شکل‌های مختلف نظیر کاغذ‌های دیواری می‌تواند منبع تغذیه بسیاری از وسایل خانگی مانند سیستم‌های هشداردهنده، لامپ‌های روشنایی و غیره باشد. همچنین این پنل‌ها در طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند که می‌تواند به عنوان مات‌کننده در شیشه‌ها و پرده‌ها استفاده گردد و نور خورشید را از طریق پنجره جذب نماید. تکنولوژی ساخت این پنل‌ها به گونه‌ای است که کمترین محدودیت جذب برای نور طبیعی و مصنوعی را دارد و این امر سبب می‌شود تا در آینده بتواند نقش قابل توجهی را در تامین برق تجیزات خانگی ایفا نماید. در حال حاضر راندمان این پنل‌ها برابر با پنل‌های خورشیدی سلیکونی است که در آینده می‌تواند این راندمان ارتقاء یابد. در حال حاضر راندمان سیلیکون‌های آمورف حدودا 13 تا 15 درصد است و پنل‌های خورشیدی انعطاف‌پذیر در اندازه‌های بزرگ راندمانی در حدود 10 درصد را دارند که این مقدار در پنل‌های کوچکتر بسیار بیشتر است. اگرچه راندمان این پنل‌ها شبیه راندمان پنل‌های خورشیدی سیلیکونی است، اما استفاده گسترده تر آنها در محصولات قابل حمل نظیر لباس‌ها و کوله‌ سبب شده است تا  مرکز مهندسی، توسعه و تحقیقات انجمن نظامی آمریکا از این پنل‌های خورشیدی انعطاف پذیر حمایت نماید. با اضافه نمودن این پنل‌ها در تجهیزات سربازان، سهم قابل توجه‌ای از وزن بار سربازان که مربوط به منبع تغذیه تجهیزات کامپیوتری می‌باشد کاهش می‌یابد. در حال حاضر این پنل‌ها در مرحله‌ی تست و آزمایش قرار دارند و محققان در تلاشند تا بتوانند پنل‌های خورشیدی در اندازه‌های بزرگ و با راندمان بالا تولید نمایند. با ساخت این پنل‌ها که علاوه بر جذب نور خورشید می‌تواند انرژی نورهای مصنوعی را نیز جذب نماید، عصر جدیدی از بازیافت انرژی در صنعت، تجارت و حتی خانه‌ها رخ خواهد داد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پژوهش هزینه نیست، سرمایه است                                                عظمت دانش در یادگیری نیست بلکه در پژوهش است                                                پژوهش، چشمه زلال دانایی است                                                  تحقیق کردن یک مجاهدت علمی مستمر است                                                 پژوهش، نماد راهی روشن برای دستیابی به حق و حقیقت است

Top of Page