چهارشنبه, 09 بهمن 1398
ثبت نام ورود

ورود

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

ورود فیلد های ستاره دار الزامی می باشد
نام
نام کاربری
رمز ورود
ورود مجدد رمز ورود
ایمیل
ورود مجدد ایمیل
 

 

آمالگام چیست؟

نسل جدیدی از لامپ های کم مصرف بدون جیوه مایع "آمالگام" نامیده می شود.

آمالگام آلیاژی از جیوه در ترکیب با سایر فلزات مثل قلع، روی، نقره، ایندینیوم، مس و ... در حالت جامد می باشد که به عنوان جایگزینی بسیار امن تر از جیوه  مایع در تولید و ساخت لامپ کم مصرف استفاده می شود، و در فرمی سخت و پایدار در فشار معمولی جو تا دمای 100 درجه سانتیگراد پایدار باقی می‌ماند.

لذا جیوه داخل آلیاژ آمالگام هنگامی که لامپ شکسته شد نمی تواند به اتمسفر فرار کند، بنابراین حتی در صورت شکسته شدن لامپ هم هیچ خطری برای سلامت انسان و یا محیط زیست ندارد و یا حتی منجر به آلودگی آب و یا زمین نخواهد شد. علاوه بر این آلیاژ آمالگام قابل بازیافت بوده و از بین نمی رود.

در ضمن استفاده از این تکنولوژی سبب  می گردد تا بیشترین بازده روشنایی با کمترین مقدار جیوه ( کمتر از 1.3 میلی گرم جیوه ) را ایجاد کند، به مراتب جیوه موجود در آمالگام از سایر وسایل مورد استفاده در محیط‌های خانگی کمتر است به طور مثال باطری‌ها بین 5 تا 25 میلی گرم جیوه دارند و یا دماسنج‌ها حاوی 500 میلی گرم جیوه هستند. آمالگام به خاطر داشتن نقطه ذوب پائین می تواند، از افت نور به خاطر افزایش دما جلوگیری کند و لامپ را در بالاترین سطح لومن نگه می دارد.

ازجمله مزایای دیگر استفاده آمالگام در لامپ کم مصرف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        رنج درجه حرارت گسترده آنها را برای استفاده در دماهای بالا ایده آل می سازد

·        نور خروجی پایدار در تمامی موقعیت ها

·        مقدار جیوه پائین، کمتر از 1.3 میلی گرم در آمالگام مورد استفاده در هر لامپ

·        عمر طولانی-بیش از 10،000 ساعت در هر لامپ

·        رندر رنگ بالا، CRI=82

·        اثر بخشی بالا، 67 لومن در هر وات

·        روشنایی زیاد

 

در نهایت لامپ کم مصرف حاوی جیوه مایع  و یا آمالگام با توجه به فرآیند تولید استاندارد، هر دو انتخاب مناسب تری نسبت به لامپ های رشته ای معمولی می باشد، زیرا لامپ های رشته ای معمولی تا 5 برابر بیشتر به محیط زیست آسیب می رساند. 

 

مضرات لامپ های کم مصرف

لامپ های کم مصرف بيش از 20 سال است که در دنيا متداول شده اند و در اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گيرند اما مصرف اين نوع از لامپ ها از نظر جيوه موجود در آن ها همواره با نگرانی هايی توام بوده است.لامپ های کم مصرف با نورهای شفاف و غير شفاف مورد استفاده وسيعی قرار گرفته است . اين لامپ ها چند سال قبل از ايران ، در ساير کشورهای جهان استفاده شده و اکنون پس از سپری شدن سال ها از مصرف اين لامپ ها ، تحقيقاتی در زمينه تاثير اين لامپ ها بر سلامت انسان صورت گرفته است. اين تحقيقات، عوارض لامپ های کم مصرف - به دليل جيوه در آنها - را يادآوری می کند.آنچه که با اطمينان می توان گفت اين است که متخصصان در مورد سمی بودن جيوه موجود در اين لامپ ها اتفاق نظر دارند اما سوال هايی درباره ميزان جيوه اين لامپ ها و دست يافتن به اينکه چه ميزان و چه حجمی از اين جيوه در بروز سرطان موثر است مطرحند.

وزارت بهداشت بريتانيا هشدار داده است که در صورت شکستن لامپ های کم مصرف بلافاصله اتاق را حداقل به مدت 15 دقيقه بايد ترک کرد چرا که لامپ های کم مصرف محتوی جيوه هستند که شديدا سمی و خطرناک است و در صورت تنفس می تواند موجب بروز ميگرن، اختلال حواس ، عدم تعادل و عوارض ديگر شود.

آنچه که متخصصان فيزيک پزشکی و مهندسی پزشکی به طور مشترک بيان می کنند اين است که بدون شک جيوه موجود در اين لامپ ها سمی و خطرناک است و استنشاق اين ماده سمی در دراز مدت بر سلامت فرد تاثير منفی دارد، با اين حال اينکه با قاطعيت بيان شود که آيا ميزان جيوه به کار رفته در اين لامپ های کم مصرف ايجاد سرطان می کند يا خير، نيازمند انجام تحقيقات علمی گسترده و پژوهش های متعددی است .

از نظر متخصصين مهندسی پزشکی و فيزيک پزشکی نحوه به کار رفتن جيوه در ساخت لامپ های کم مصرف توسط کارخانه های سازنده اين لامپ ها در ارتباط آنها با سرطان زا بودن اين لامپ ها موثر است.

مهندسی پزشکی گرايش بيومتريال يکی ديگر از رشته های مرتبط با بحث جيوه و بخار جيوه و تاثير آن در بروز سرطان است.با دو نفر از صاحب نظران و متخصصين اين رشته درباره ارتباط سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف گفت و گويی صورت گرفت که هر دو با وجود لزوم اطلاع رسانی در اين زمينه خواستند که نامشان آورده نشود.يکی از آنها به گزارشگر علمی ايرنا توضيح داد: خطرناک بودن جيوه از نظر جذب آن در خون به اين بستگی دارد که در محيط مورد استفاده به چه صورت در ديواره بچسبد. به اين صورت که جيوه اگر به صورت پوشش نچسبيده روی هر سيستمی باشد خطرناک نيست و در مورد لامپ های کم مصرف بايد ديد چگونه لايه های جيوه چسبانيده می شود که اگر لايه ها به صورت لايه های معلق و شناوری باشد قطعا خطرناک نيست.

وی افزود: اما اگر لايه های جيوه به صورت پودری باشد، در صورتی که بشکند، احتمال پخش شدن آن در هوا بسيار زياد است و استنشاق اين هوا به شدت ماده سمی جيوه را جذب خون می کند و بروز مشکلات ريوی و حتی بروز سرطان ريه را در پی خواهد داشت .

به گفته اين متخصص در مهندسی پزشکی، استنشاق اين ماده سمی علاوه بر سرطان زا بودن باعث کندی ذهن هم می شود.

جيوه های بزرگ و مايع به علت اينکه اتم هايشان به يکديگر چسبيده اند خود را می ربايند و بدون چسبندگی به محيط گرد می شوند.

يک کارشناس و متخصص در رشته مهندسی پزشکی دراين خصوص در گفت و گو با ايرنا گفت: جيوه و بخارهای ناشی از آن برای سلامت انسان مضر است اما اينکه جيوه موجود در لامپ های کم مصرف تا چه حد در بروز اين مشکلات نقش دارد اين نيازمند آن است که نحوه به کار رفتن اين ماده در اين لامپ های از جانب کارخانه های سازنده آنها مورد بررسی قرار گيرد.

 

 

 

 

 

نظرات  

 
# نا شناس در تاریخ: پنج شنبه 18 شهریور 1395 ، ساعت 06:06 ب ظ
مطالب خوبی بود
پاسخ دادن | پاسخ همراه با نقل قول | نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

پژوهش هزینه نیست، سرمایه است                                                عظمت دانش در یادگیری نیست بلکه در پژوهش است                                                پژوهش، چشمه زلال دانایی است                                                  تحقیق کردن یک مجاهدت علمی مستمر است                                                 پژوهش، نماد راهی روشن برای دستیابی به حق و حقیقت است

Top of Page